O niečo krajšie námestie

| Mesto Košice | 3. 9. 2012

Príšera, strašidlo, ohava. Takéto prívlastky padali na rozostavané kongresové centrum medzi oslovenými ľuďmi čakajúcimi ma zastávke na Námestí osloboditeľov. Každého informácia o pripravovanom búraní budovy potešila. „Je na čase, už včera bolo neskoro,“ temperamente zareagoval Jozef (62). Budova, ktorá dostala stavebné povolenie ešte v roku 1983 už nebude viac špatiť metropolu s titulom Európske hlavné mesto kultúry 2013.

Najprv park, potom hotel

„Máloktoré odstraňovanie stavby v Košiciach sa stretne s takou radosťou, ako odstránenie tejto stavby,“ predniesol svoje presvedčenie primátor Košíc, Richard Raši. V roku 1989 sám na streche budovy pracoval. Po revolúcii sa však na nej takmer nič nové neurobilo. „Stala sa najväčšou estetickou traumou Košíc.“ Stavba menila svojich majiteľov a funkciu polyfunkčného objektu dodnes nenaplnila. Od roku 2011 začalo mesto s majiteľmi stavby aktívne rokovať. Dôvodom boli vtedajšie Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji. Spolu s Ottom Brixim našli riešenie a budovu prekryli reklamnými plachtami, ale vietor tieto dočasné úpravy strhol. Ďalšie rokovania priniesli očakávaný výsledok. „S investorom sme sa dohodli, že budovu na vlastné náklady odstráni,“ avizuje primátor.  Podľa slov Mariána Hyžu z Demont servisu, s. r. o. sa bude stavba búrať postupným rozoberaním. Zvýšená prašnosť sa utlmí kropením. Realizácia by mala trvať približne dva mesiace a o možných obmedzeniach premávky budú obyvatelia informovaní. S čistením neporiadku po neprispôsobivých občanoch sa už začalo.

Po odstránení stavby, kým sa nezačne ďalšia investícia, by primátor Raši rád videl tento priestor plný zelene. Prípadne by v ňom mohla vzniknúť plocha na umelecké inštalácie v rámci projektov EHMK. Ide však o súkromný majetok, ktorého majiteľom je Falkensteiner Hotel Besitz, s.r.o. Podľa vyjadrení zástupcu investora Juraja Kobana by na mieste zbúranej stavby mal stáť v budúcnosti mestský biznis hotel s kongresovou časťou.

Slovenský dom

Na názor sme sa opýtali aj známeho košického kunsthistorika Gabriela Kládeka. Nápad, čo by mohlo nahradiť zbúranú budovu, nám neprezradil. Jeho postoj však dostatočne definuje odporúčanie, aby sa Námestie osloboditeľov premenovalo na Križovatku osloboditeľov.

Košičanka Lenka (50) má však celkom konkrétnu predstavu. „Nech aj okoloidúci majú osoh z novej budovy. Mala by tam vzniknúť oddychová zóna a tieň, ktorého je v meste málo. Prijala by som aj väčšiu propagáciu slovenskosti. Domáci aj turisti by iste na námestí privítali pravý slovenský dom so suvenírmi, slovenským jedlom a hudbou.“

 

Lucia Zacharová

Foto: autorka


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: O niečo krajšie námestie
  1. Rozhodne velky park v prostriedku s detskym ihriskom a na bokoch moznosti posedenia pre dospelych. Momentalne sa nachadzam v Spanielsku v Gijone ( citaj Chichon) , podobne velkomesto ako Kosice. Vidim to a poslem obrazky.

    Detske ihrisko je mimoriadne moderne vybavene, s roznymi vymyslami, a moznostou pohybu pre deti , zrejme bez pieskoviska. Rodiny sem prichadzaju aj z okrajovych casti mesta.

    Prosim, nestavajte tu ziadnu budovu. Vsak na tom namesti sa uz neda dychat.

    Rodzinakova

    Komentoval Olga Rodzinakova dňa 04.09.2012 o 14:53:53Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems