Na úvod sezóny prichádzajú Pucciniho jednoaktovky

| Kultúra, Predstavujeme | 24. 9. 2012

Po divadelných prázdninách sa naplno rozbehol aj život v košickom Štátnom divadle. Ako to už býva zvykom, leto prinieslo aj niekoľko zmien v jednotlivých súboroch.

Divadelnú sezónu ŠD Košice odštartoval 6. ročník Festivalu divadiel strednej Európy, ktorého predstavenia videlo takmer 7 000 divákov. Archív ŠD.

Staronovým umeleckým šéfom Baletu ŠD Košice sa po odchode zo SND stal Andrej Suchanov. Po desiatich rokoch odišiel z postu zbormajstra Opery ŠD Šimon Marinčák, ktorý s operným zborom dosiahol výrazné úspechy nielen doma, ale aj v zahraničí. V jeho práci bude pokračovať mladý český dirigent Lukáš Kozubík, ktorý prichádza z Komornej opery Praha. Sólistický ansámbl v opere posilnil tenorista Róbert Šmiščík. Do baletného súboru prichádzajú dve japonské sólistky. Do činohry sa po materskej dovolenke vracia Katarína Horňáková, naopak materské povinnosti si odišla plniť Tatiana Poláková. Novou členkou činohry sa stala Lívia Dujavová, ktorá v produkciách ŠD Košice hosťovala už v dvoch predchádzajúcich sezónach.

Prvou premiérou sezóny v Štátnom divadle Košice a zároveň aj prvou premiérou operného súboru budú 12. októbra v Historickej budove ŠD dve jednoaktovky Giacoma Pucciniho Plášť a Gianni Schicchi. Oba tituly mali premiéru v roku 1918 v Metropolitnej opere v New Yorku a zaujímavosťou je, že Gianni Schicchi je vôbec jedinou komediálnou operou Pucciniho. Počas jedného večera tak bude môcť divák sledovať príbeh milostného trojuholníka o nesplnených snoch, o „vôni“, ktorú cítime z diaľky, v kontraste s brilantne vystavanou komédiou, zaprášenou pachom peňazí.

Opery s košickým súborom naštuduje mladý slovenský dirigent Ondrej Olos, režisérsku taktovku má v rukách známy česko-slovenský režisér Jan Anton Pitínsky. O scénu sa postaral Jan Štěpánek, kostýmy navrhla Jana Preková. Okrem známych tvárí košického súboru ako Marián Lukáč, Marek Gurbaľ, Jaroslav Dvorský, Lucia Knoteková, Janette Zsigová, Tatiana Paládiová-Palovčíková, sa predstavia aj hosťujúci Zsolt Vadász, Jozef Gráf, Jitka Zerhauová či Arpád Sándor.

Svjatoslav Dohovič

Tlačový tajomník ŠD Košice

 

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Na úvod sezóny prichádzajú Pucciniho jednoaktovky

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems