Na Spiši sa dozviete veľa o histórii

| Košický samosprávny kraj, Pozvánky | 24. 9. 2012

Až do augusta budúceho roka je v Múzeu Spiša v Spišskej Novej Vsi sprístupnená výstava Šestnásť spišských miest v rokoch 1412 – 1876. V novembri tohto roku totiž uplynie 600 rokov od vystavenia zálohovej listiny uhorským panovníkom Žigmundom Luxemburským (8. novembra 1412). Zároveň je tu i výročie prinavrátenia zálohovaných miest spod poľskej správy (november 1772). Touto jedinečnou výstavou si múzeum pripomína významné medzníky dejín Spiša i rolu Spišskej Novej Vsi ako najvýznamnejšieho mesta Provincie XVI spišských miest. Prvá časť výstavy predstavuje politicko-administratívny, hospodársky a spoločenský vývin spomínaných miest v rokoch 1412 – 1876. Dominujú jej originálne obrazy z 18. storočia, mince z 15. – 19. storočia, predmety späté s cechovníctvom, mapy, starý voz s ukážkami typických druhov tovarov, s ktorými Spišiaci obchodovali najmä s Poľskom. V druhej časti si môžu návštevníci pozrieť veľkoplošné fotografie Mariánskych stĺpov, ktoré dodnes stoja na námestiach bývalých zálohovaných miest.

Na sériu koncertov vážnej hudby v obciach regiónov Použia a Medzibodrožia pozývajú od 5. do 26. októbra organizátori z Kultúrneho centra Medzibodrožia a Použia v Kráľovskom Chlmci a členovia neziskovej organizácie Musa Nostra z Veľkých Kapušian. VII. Hudobné dni Použia ponúknu jedinečnú a nezabudnuteľnú sériu zážitkov ľudí, ktorí majú vzťah ku klasickej hudbe.

V nedeľu 7. októbra budete mať jedinečnú príležitosť zažiť Festival starého umenia a histórie Abova v ranogotickom kostolíku z 12. storočia na vŕšku vo Svinici. Koncertu predchádzajú aj tvorivé dielne pre školy z okresu Košice – okolie. Najlepšie práce uvidia aj návštevníci festivalu. Kultúrne centrum Abova v Bidovciach a obec Svinica pokračujú v tradícii podujatí, ktoré sú súčasťou Dní európskeho kultúrneho dedičstva.

Zuzana Bobríková


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Na Spiši sa dozviete veľa o histórii

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems