Jeden týždeň na festivale

| Kultúra, Mesto Košice | 6. 9. 2012

Sedem festivalových dní. Množstvo koncertov, divadlo, detské dielne a atrakcie. Prinášame vám mozaiku zážitkov, ktoré počas mestského festivalu Leto v parku zaujali nás.

 

Akordeón a bicie

Michal Červienka a Marcel Buntaj

Otvárací koncert festivalu patril dvojici Michal Červienka a Marcel Buntaj. Spojeniu akordeónu a bicích. Ako muzikanti prezradili, išlo o ich premiérové predstavenie, na ktoré sa obaja veľmi tešili. Svoju radosť z hry prezentovali aj na pódiu a každý divák musel cítiť, že hudobníci prežívajú počas koncertu niečo veľmi silné. „Vždy si vychutnávam všetky tóny, ktoré vychádzajú z akordeónu a vychutnávam si aj to, ako tvorím,“ opísal svoje pocity Michal Červienka, ktorý si spoluprácu s Buntajom veľmi pochvaľoval a slabú návštevnosť festivalu komentoval zmierlivo: „V prvom rade sa teším, že hrám duo s Marcelom. Síce som si myslel, že tu bude veľa ľudí a že to tu rozpumpujeme, no bolo to skôr také komorné. Ale nevadí mi to, pretože som sa sústredil najmä na muziku. A tak mám celkový pocit výborný.“ Festival Leto v parku je založený na miešaní a spájaní rôznych žánrov.  Aj Buntajovi je takýto synkretizmus blízky: „Milujem, keď sa striedajú žánre na pódiu. Herecké, virtuózne, jednoduché formy.“ Rovnako akordeonista pracuje s rozličnými hudobnými štýlmi od ľudovej muziky, cez klasickú z obdobia baroka, až po tú súčasnú. Počas otváracieho koncertu ponúkol publiku napríklad Šabľový tanec či Montiho čardáš. „Hoci ľudová aj klasická hudba ide do úzadia, pretože sa ňou nedá na Slovensku živiť, robím ju kvôli svojmu rastu. Objavujem nové spôsoby, veľmi by som chcel začať komponovať a ísť vlastnou cestou,“ avizoval Červienka.

Pohoda v duši

Tomáš Sloboda - Le Payaco

Kapela Le Payaco zahrala po ôsmich rokoch v Košiciach svoje najúspešnejšie hity – Sadni si mi na kolená, Dobrý večer, priatelia či Ochorel som smútkom belasým. Veľkú zmenu zažívajú Bratislavčania odkedy sa po rozpade dali opäť dohromady: „Zmenilo sa naozaj veľa. Stali sa z nás dospelí muži. A to je dosť. To hovorí za všetko,“ vysvetlil s úsmevom Tomáš Sloboda. Pauzu s hraním v Le Payaco prirovnal k bicyklovaniu: „To nezabudneš!.“ A hoci kapela zatiaľ nemá pripravený nový hit, cíti, že sa zrodí už čoskoro.

 

Los Massakeros

Koncert skupiny Los Massakeros prebehol so zjavnými problémami s nazvučením, čo nepridalo muzikantom na pohode. Napriek tomu sa líder Peter Tóth snažil veci obrátiť na dobré: „Je radosť hrať pod holým nebom, doma v Košiciach pre usmiatych ľudí.“ Hudobníci hrajúci vo viacerých projektoch a s rôznymi menami ako Marián Čekovský, Kristína, Nicole McCloud počas leta veľa nekoncertovali, pretože sa venovali kompozícii nových piesní.

Tatabojs

Unza, unza bašavel

Najväčším ťahačom festivalu boli piatkové koncerty. Českí Tata Bojs hrali v Košiciach po druhýkrát v živote a naše mesto považujú doslova za pole neorané. Radi by prišli častejšie a s reakciami domáceho publika boli nadmieru spokojní. „Je to taká akcia a reakcia, ak koncert baví publikum, baví to aj nás a naopak,“ priblížil basgitarista Mardoša, ktorý je známy svojimi divokými výskokmi na pódiu.

Nadrozmerný slák, Emir Kusturica, Dejan Sparavalo - The No Smoking Orchestra

Avizovaný headliner festivalu, Emir Kusturica & The No Smoking Orchestra, vystúpil na hlavnom pódiu v neúplnej zostave. Kvôli spevákovým zdravotným ťažkostiam musela kapela upraviť svoju pódiovú šou, no kto touto informáciou nedisponoval, ani si zmien nevšimol. Muzikanti pôvodom z Bosny a Hercegoviny, po vojne pôsobiaci v Srbsku, priniesli svoje najživelnejšie hity známe aj vďaka režisérovým filmom. Avizované otvorenie filmovej noci samotným Emirom Kusturicom sa nakoniec pravdepodobne kvôli jeho únave nekonalo. Podarilo sa nám však porozprávať s jeho hudobníkmi, huslistom Dejanom Saparavalom a akordeonistom Zoranom Miloševićom.

„Snažíme sa infikovať celú planétu svojou hudbou. Od albumu Unza, unza time spolu hráme 14 rokov a naša hudba sa prekvapivo rýchlo rozšírila medzi mladých. Mesiac a pol po nahratí prvého albumu sme šli do Južnej Ameriky na turné a tamojší ľudia už poznali texty našich pesničiek,“ začal svoje rozprávanie Sparavalo. Úspech kapely vidí v tom, že na koncerte neponúkajú dokonalý zvuk ako z CD, ktoré sa dá pustiť aj doma. „Ľudia sa potrebujú zabávať, a to im my vieme na koncerte dať. Poskytujeme kompletný audiovizuálny zážitok.“ The No Smoking Orchestra prišli s premyslenou šou, v ktorej ste mohli vidieť nadrozmerný slák, točiacu sa a blikajúcu gitaru, dievčatá, ktoré si odbehli z obecenstva na pódiu, kúzelnícke triky so šatami či nevšedne prevedenú skladbu Was Romeo Really a Jerk?  „Júlia“ sa našla taktiež v obecenstve. Číňanka zabavila svojou bezprostrednosťou nielen publikum, ale aj samotného Kusturicu. V

šetky tieto mimohudobné atrakcie a interaktívne zapájanie obecenstva do vystúpenia vysvetľuje Zoran Milošević: „Emirova predstava bola taká, aby sme mali svoje cirkusantské šapitó, v ktorom by sme vystupovali po celom svete. Cestovali by sme s ním z mesta do mesta. Technické problémy nás však zastavili. No to, že hráme ako cirkusanti, ostalo, publikum chceme zabaviť, rozosmiať.“ Fanúšikov isto poteší aj zákulisná informácia, že kapela chystá ku koncu roka singel a na jar možno aj album s hudbou k novému filmu Emira Kusturicu.

I v daždi bolo buli

Napriek nepriaznivému počasiu v šiesty deň festivalu Leto v parku nezívalo prázdnotou. Večerný program odštartovala košická kapela LEBO, ktorá hrá zmes hudobných štýlov. „Niektoré naše pesničky patria do inštrumentálnej hudby, jedna sa trošku blíži k reggae, iné znejú ako hudba z filmu. Keď sa nás ľudia pýtajú, prečo hráme takú hudbu, odpovedáme „lebo“, a tak vznikol i názov našej skupiny,“ vysvetlila kapelníčka Katka Barlová.

Lákadlom večera boli nepochybne i ďalší Košičania –  Puding Pani Elvisovej. Ani zranené zápästie bubeníka Miloša, ani dážď neprekazili predposledné vystúpenie skupiny v letnej sezóne. „Hoci bolo minulý rok na festivale krajšie počasie a viac ľudí, mne osobne sa hralo lepšie tu. Mám na Rybu Aničku pekné spomienky a tiež obdivujem ľudí, ktorí sem dnes prišli a dokázali sa zabávať, aj keď prší,“ zhodnotila speváčka Slivka.

 

Jana Kirschner s kapelou

Vypadnutý text, nová platňa

Playlist plný hitov komorných aj divokejších bol určený na festivalové hranie, no zároveň nestratil intimitu, ktorá je pre hudobníkov a Janu Kirschner podľa jej slov veľmi dôležitá. So svojou kapelou hrá v základnej zostave od svojej ranej dospelosti a to, že im to spolu ladí, bolo na pódiu zjavné. „Leto sme mali veľmi hektické, cestovanie, lietanie. Je však fajn, že hráme a ukazujeme sa publiku, ale na jeseň sa už púšťame do nových zmien. Čaká ma nová platňa,“ prezradila Jana Kirschner. V rámci zmien odpovedala aj na otázku, či ju ako speváčku zmenilo materstvo: „Presne v okamihu, ako začnem myslieť na svoju dcéru, mi vypne hlava,“ objasnila speváčka so smiechom malé výpadky textov, ktoré sme zažili aj počas záverečného koncertu Leta v parku.

 

Postoj organizátorov

Henry Tóth - Čekovský projekt

Festival priniesol okrem umeleckých a kultúrnych obsahov aj rôzne otázky a dilemy – nízka návštevnosť, vysoké vstupné, občas nie najlepšie nazvučenie. Hovorí projektový manažér festivalu Jozef Môcik: „Hlavne sme veľmi radi, že sme festival zvládli bez väčších komplikácií. Návštevnosť možno nenaplnila naše očakávania, ktoré sme mali na

začiatku, ale môžem povedať, že je dobrá. Na to, že prvý rok vyberáme vstupné, išli sme do nového prostredia s novou štruktúrou programu, mali sme tu cez 3000 ľudí.“ Ľudia na vstupné reagovali negatívne, pretože po minulých rokoch si ľahko navykli na bezplatný formát festivalu. „Vždy je bolestné, keď ľudia musia za veci platiť. S tým sme počítali. Ale vstupné v skutočnosti nepokrýva ani polovicu nákladov na festival. Musíme však pracovať na tom, aby podujatia pod hlavičkou Európske hlavné mesto kultúry boli udržateľné. Musíme naučiť ľudí, že za kultúru sa platí, rovnako ako za šport či veci z obchodu.“ Organizátori prišli počas festivalu so zľavami, ktoré azda čiastočne dvihli návštevnosť podujatia. Nespokojnosť niektorých hudobníkov ohľadom nazvučenia bola podľa Môcika individuálna a za spúšťač týchto problémov považuje čas. Akékoľvek meškanie vie narušiť harmonogram príprav na koncertovanie.

Budúci rok môžeme očakávať Leto v parku v pôvodnom priestore zrekonštruovaných Kasární/Kulturparku. Organizátori už teraz uvažujú nad budúcim ročníkom, ktorý by mal naplniť očakávania ohľadom magického čísla 2013.

 

Lucia Zacharová

Foto: Ján Radzo


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Jeden týždeň na festivale

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems