Dve rovnaké nenájdeš

| Predstavujeme | 10. 9. 2012

V domácnosti, kde vznikajú čarovné farebné náušnice, náhrdelníky, náramky či sponky nás privítala priateľská sučka z útulku a domáca cviklovo-jablkovo-pomarančová šťava. A v neposlednom rade aj Elena Barky Franko, veselá a bezprostredná handmade autorka, ktorej pod rukami vyrastajú jedinečné šperky z fima, polodrahokamov a kryštalickej živice. V kočovnom stánku pod značkou Chamelleon nájdete najmä jej malé zázraky z fima. Táto hmota z diaľky podobná moduritu Ellu priťahuje pre svoju jedinečnosť. Nedajú sa z nej totiž vytvoriť ani len dve identické náušnice.

 Ako si sa dostala k handmade tvorbe?

Tak to bola celkom haluz. Počas pobytu s partnerom v Anglicku som bola dva mesiace vkuse na PN. Sedela som doma pri počítači a vymýšľala som, čo by som mohla robiť. Našla som video s postupom na výrobu vecí z fima a z nudy som to vyskúšala. Všetci kamoši na mňa tlačili, aby som v tom pokračovala, lebo to vraj dobre vyzerá.

Ako dlho teda už s fimom pracuješ?

Pomaly to budú štyri roky.

Čomu sa okrem fima venuješ?

Podľa prianí zákazníkov sa k fimu pridružili mandaly, ľudia sa o nich teraz zaujímajú. Takisto aj kamienky, polodrahokamy.

Dá sa handmade tvorbou uživiť?

Zatiaľ áno, uvidíme dokedy. Z tejto práce dokážem vyprodukovať 95% zisku len vďaka tomu, že chodím na jarmoky, trhy a festivaly. V Košiciach sú to najmä vianočné trhy, cez leto Dni mesta a folklórne slávnosti. Teraz na jeseň sa pridajú aj vinobrania.

Čiže tvoje predávanie je kočovné. Ako sa ti to pozdáva?

Dobre. (Smiech) Je to super, lebo strašne veľa nových ľudí spoznám, čo sú naokolo v stánkoch. Za rok a pol, čo predávam, som si našla naozaj veľmi veľa dobrých kamarátov, s ktorými chodíme po celom Slovensku i do Čiech.

A festivaly?

Aj to je fajn. Hoci to nie je úplne jednoduché, ale zarábam popritom, ako sa zabávam.

 

Kde si vedia ľudia kúpiť tvoje výrobky mimo týchto podujatí?

Buď na sashe.sk, alebo ma nakontaktujú cez Facebook. Svoje výrobky mám aj v troch košických čajovniach. Webstránka je v procese výroby.

 

Ako vyzerá tvoj pracovný deň?

Keď ma tlačí termín, pretože ma čaká veľká predajná akcia, začínam pracovať ráno o deviatej a končím v noci o druhej. Proces výroby s fimom je rozdelený na etapy. Najprv musím vyrobiť vzor a to niekedy trvá aj 18 hodín. Z rôznych farieb skladám vzor do valca, ktorý váži napríklad dve kilá. Potom sa reže na rôzne tvary a hrúbky a na ďalší deň sa fimo pečie. Ďalší deň mi trvá obrusovanie, ďalší lepenie háčikov, potom sa nanáša kryštalická živia, ktorá sama o sebe schne 24 hodín. Každú jednu náušnicu chytím do ruky niekoľkokrát, kým je hotová.

Čo je na tvojej práci najťažšie?

Mať fantáziu. Vedieť namiešať farby, zladiť ich. Zaujímavé je, že som strašne netrpezlivá, keď mám čakať v rade v obchode, tak by som sa škrabala po stene, ale v práci mi táto pomalá postupnosť neprekáža. Pri fime potrebuje mať človek aj dosť veľa sily, keď miesi túto hmotu. Občas mávam takú svalovku, že koniec.

Používaš aj nejaké špeciálne nástroje?

Vŕtačku na plošné spoje. Ňou robím dierky do korálok a príveskov.

Čo okrem šperkov ešte vyrábaš?

Nádobky do kuchyne a lyžičky. Lyžičky sa predávajú kvôli deťom, ale hlavne si ich kupujú ženy do práce, lebo sa im tam „strácajú“.

Akých máš zákazníkov?

Rôznych. Od detí po dôchodcov, prevažne ženy. Ale muži sú lepší, lebo tí nerozmýšľajú, ak chcú kúpiť darček. Ukážu prstom, toto beriem. A ženy vymýšľajú, však vieš. (Smiech) Takže mužov mám radšej ako zákazníkov.

Máš aj stálych odberateľov?

Mám aj stálych, tí sa tešia na moje nové veci. Vyslovene mi hovoria, že potrebujú, aby na nich v práci opäť niečo obdivovali. Občas sa mi stane, že ide niekto okolo stánku a povie, veď také si viem aj ja urobiť. :) Stretávam sa ale aj s ľuďmi, ktorí sami robia s fimom, no kúpia si niečo u mňa, lebo povedia, že sami také nedokážu urobiť. Najviac ma poteší, keď prídu ľudia a povedia, že videli moje veci na internete a konečne si ich môžu kúpiť.

Čo ťa baví, keď nerobíš korálky?

Príroda, výlety.

Čím ti človek vie urobiť radosť?

Asi kvetmi v črepníku. Šperky mi ľudia už určitú dobu nekupujú. (Smiech.)

Lucia Zacharová

Foto: Ján Radzo

 

 

 

 

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Dve rovnaké nenájdeš

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems