Čarovná Biela noc

| Kultúra, Rozhovory | 21. 9. 2012

Najjasnejšia noc v Košiciach. Aj takto môžeme nazvať noc 6. októbra 2012. Mesto sa už po tretíkrát zmení na priestor plný zábavy, vizualizácií, farieb, projektov, hudby. Súčasného umenia. „Podujatie Biela noc (Nuit Blanche) je perfektný koncept, vďaka ktorému si môžu ľudia užiť umenie vo verejnom priestore v netradičnom čase a zadarmo,“ charakterizovala podujatie na začiatku rozhovoru kurátorka a dramaturgička projektu Zuzana Pacáková.

 

Koncept Bielej noci si priniesla z Paríža do Košíc. Bola to dlhá cesta?

Projekt som z Paríža poznala veľmi dobre, pretože som tam žila takmer 7 rokov. Tu sa uchytil hneď. Ešte počas štúdia vo Francúzsku som zatelefonovala Zore Jaurovej, vtedajšej umeleckej riaditeľke EHMK. Stretli sme sa, odprezentovala som celú myšlienku a jej sa to veľmi páčilo. Naše múzeá a galérie častokrát návštevníkom neposkytujú až tak atraktívny program a ľudí ani nenapadne ich navštíviť. Niektorým sa len nechce. Tak sme vytiahli umenie k nim, na ulicu.

Osvedčilo sa to?

Určite áno. Prvý rok navštívilo Bielu noc približne 30 tisíc ľudí. Rok na to ich bolo 50 tisíc. Biela noc je jediná noc v Košiciach, keď sa prejdete po meste a máte pocit, že ste v nejakom veľkom európskom meste. Je plné ľudí a tí sa rozprávajú o umení. Niektorí chvália, iní nadávajú a iní sa len pýtajú kde sú ďalšie inštalácie. Podľa mňa je to však jediná noc, keď sa skoro všetci rozprávajú o umení.

O čom sa budú rozprávať tento rok?

O zaujímavej, minimalistickej a veľmi čistej inštalácii švajčiarskeho sound artistu Zimouna. O Elise Morin, francúzskej umelkyni, ktorá vystavovala aj na Bielej noci v Paríži. Pre nás robí úplne novú obrovskú inštaláciu. Bude to osem svietiacich meteoritov na vode inštalovaných v Mlynskom náhone. Pozornosť určite upúta aj socha váženého umelca a rodeného Košičana Dušana Zahoranského, ktorá bude osadená na Kuzmányho ulici pri panelákoch. Zaujímavé budú všetky inštalácie, päť z nich vznikne práve kvôli Košiciam.

Budú prevládať inštalácie zo zahraničia?

Snažíme sa zachovať pomer zahraničných a slovenských. Prvý rok nás nepustil rozpočet a pozvali sme domácu scénu. Minulý rok sme mali 3 zahraničných hostí a tento rok je ich 17. Do výzvy sa prihlásilo množstvo záujemcov, najmä zo zahraničia. Vybrali sme asi šiestich, ostatných som oslovila sama.

Podľa akého kľúča vyberáš inštalácie?

V prvom rade viem, že ľudia tu berú umenie inak ako v Paríži. Tento rok som pritvrdila. Bude to menej blikať, svietiť a skákať. Bude menej interaktívnych inštalácií. Vždy vyberám vec, ktorá by mala vytvoriť atmosféru a aby bola dostupná širokému publiku. Snažím sa, aby si medzi inštaláciami našli tie svoje aj odborníci, ktorí chcú vidieť intelektuálnejšie veci, ale aj širšia masa, ktorá nemá v sobotu večer chuť zamýšľať sa nad svetovými problémami, len chce zažiť niečo pekné.

Budú inštalácie aj na sídliskách?

Nie, aj keď by som veľmi chcela. V Paríži je každá štvrť malé mesto so svojou infraštruktúrou a preto si môžu dovoliť preniesť inštalácie aj na predmestie. Tu sú ľudia nútení ísť za zábavou a umením do centra. Trochu sme to ale natiahli. Na jednu noc otvoríme Malinovského kasárne na Moyzesovej ulici a to pre nádherné tanečno-divadelno-svetelné predstavenie, ktoré bude výsledkom 12-dňového workshopu, ktorý povedú francúzski a košickí divadelníci. Inštalácie budú aj pri Dolnej bráne a v parku pri mestskej plavárni. V židovskej synagóge na Zvonárskej ulici bude tanečno-hudobný projekt tanečníkov a hudobníkov VŠMU. Program bude určite zaujímavý.

Aj pre detské publikum?

Deti chápu umenie oveľa lepšie ako dospelí. V Paríži som robila na mnohých ťažkých výstavách. Deti ich pochopili hneď, s dospelými som sa musela dlho rozprávať. Nemyslím si, že umenie pre deti znamená „poďme si kresliť princeznú”. Deti sú inteligentné, množstvo vecí chápu veľmi dobre. Preto si myslím, že im netreba vytvárať špeciálne umenie. Vybrali sme ale 5 náročných inštalácií so špeciálnymi lektormi, ktorí budú deťom vysvetľovať veci. Cez kreatívne dielne ich zapoja priamo do umenia.

O umení a dielach sa teda s ľuďmi rozprávaš. Si zástankyňou kultúrnych mediátorov?

Určite áno, pretože si myslím, že na Slovensku takýto ľudia veľmi chýbajú. Snažíme sa školiť aj našich dobrovoľníkov, aby sa vedeli s ľuďmi o inštaláciách porozprávať. Samotný dialóg vie ľudí niekam posunúť a na jeho základe vedia zmeniť vnímanie konkrétneho diela. Pri každej inštalácii bude aj tabuľa s popisom. Pripravujeme novú webovú stránku a práve pracujeme aj na aplikácii do mobilov, ktorá bude okrem informácii obsahovať aj GPS.

Biela noc je o súčasnom umení. Ako ho vnímaš?

Súčasné umenie je vždy umenie doby, ktorú žijeme. Aj v minulosti ho vytvárali umelci, ktorí boli často krát nepochopení . Teraz Moneta a impresionizmus chválime. V dobe, v ktorej žili, boli považovaní za šialencov, ktorí robia rozmazané machule. Umelec musí byť vizionár, do diel komponuje kritiku, vlastný názor a intelekt. Nad umením sa potrebujete aj zamyslieť, obzvlášť v dnešnej dobe, keď prechádzame od vizuality do intelektuálna. Ja sa umeniu venujem od mala, vyznám sa v tom a aj napriek tomu nemôžem ísť na niektoré výstavy bez toho, aby som si o nich neprečítala minimálne 6 strán. Mnohokrát bez textu výstava ani neexistuje. Umenie nie je o tom, že si sadnem na gauč, zapnem televízor a nemusím rozmýšľať.

Je to problém aj nás Slovákov?

 Je to ťažké generalizovať. Lenivosť máme niekedy v povahe, ale niekedy len nemáme náladu po namáhavom pracovnom dni rozmýšľať nad ťažkým umením. Umenie by však malo vyvolať emócie. Kladné či záporné. Biela noc je čarovná a verím, že to čarovno vyvolá aj v ľuďoch. Mňa nedesí, že súčasné umenie nie je pochopené. Mnohí nechápu ani matiku a pri tom je to exaktná veda s jedným výsledkom. Keď som odchádzala z Košíc do Francúzska ľudia nevedeli, čo je to súčasné umenie. Teraz aspoň vedia, že to je to „divné“ umenie. Pre mňa je to veľký pokrok, že ľudia ho vôbec začali vnímať, či sa im páči alebo nie.

V Paríži je to iné?

To sa nedá ani porovnať. V Paríži sú ľudia umením niekedy až presýtení. Sú aj náročnejší a očakávajú od umenia viac. Počas Bielej noci je v uliciach neskutočné množstvo ľudí, metro je zablokované, medzi inštaláciami sú veľké vzdialenosti. Atmosféra v Košiciach je oveľa viac uvoľnená a priateľská.

Vnímajú ju tak aj zahraniční umelci?

 Minulý rok som tu stiahla dvoch umelcov, ktorí s inštaláciami prešli celý svet. Catherine Langlade bola nadšená. Na jej medúzy sa prišlo pozrieť množstvo ľudí a nikde ich neprijali tak dobre ako v Košiciach. Tým, že u nás nie je toľko umeleckých možností ako napr. v Paríži, ľudia sa toho nevedia nabažiť. Neberú to kriticky, nie sú takí znudení a nároční.

Chýba ti parížsky život?

Paríž mi veľmi chýba aj keď život v Košiciach má veľa výhod. Nemusím každé ráno dve hodiny cestovať do práce v metre, kde vás idú všetci ušliapať. Tu je to perfektné, ja mám Košice rada, vždy som vedela, že sa tu raz vrátim, aj keď neviem na ako dlho. Francúzi majú úplne inú mentalitu. Nezakladajú si napríklad na dekorácii ich bytu, pre nich je oveľa dôležitejšie to, čo je vonku. Radšej idú na perfektnú večeru, do kina, divadla. U nás sa ľudia oveľa viac sústredia na to, čo majú doma. Vyčačkáme si byt, ale to čo je vonku okolo nás, to nás už nezaujíma. Tým najviac trpí verejný priestor, ktorý nás obklopuje.

Myslíš si, že sa to raz zmení?

Potrvá to ešte veľmi dlho, ale raz áno. Dôraz musíme klásť na deti. Motivovať ich, vychovávať. Aj naša práca je zmeniť mentalitu Slovákov, skúsiť im ukázať veci, ktoré sú inde samozrejmosťou.

Ďakujeme za rozhovor.

Viac informácií o Bielej noci nájdete na www.biela-noc.sk

Foto: archív Biela noc

Biela noc 2012: zaujímavosti

Večer pred Bielou nocou, 5. septembra o 20:20 hod., sa uskutoční dynamická prednáška Pecha Kucha night Biela noc. Vystúpia na nej 10-ti ľudia, každý odprezentuje 20 obrázkov a na každý z nich bude mať 20 sekúnd. Ľudia môžu prísť, stretnúť sa tam s umelcami a možno aj porozprávať. Uskutoční sa v kine Úsmev, ktoré je inak pre verejnosť zatvorené.

  • 17 zahraničných umelcov
  • 150 dobrovoľníkov – kultúrnych mediátorov
  • Prvý krát Biela noc daruje mestu trvalo umiestnenú sochu na Kuzmányho sídlisku.
  • Počas Bielej noci sa verejnosti sprístupnia napr. Malinovského Kasárne a kino Úsmev.
  • V kine Úsmev sa bude premietať polhodinový film Kristall od nemeckých tvorcov Christopha Girardeta a Matthiasa Müllera. Ide o koláž vytvorený z klišé scén starých filmov.
  • Z 30-tky inštalácií sa 5 vyrobí výlučne pre tohtoročné podujatie.
  • Počas podujatia bude zabezpečená spätná kyvadlová doprava z Prešova, turistov z Miškolca prinesie viacero autobusov.
  • Na Urbanovej veži bude 3D mapping – vizuálna projekcia na budovu.
  • Na moste pred budovou RWE bude špeciálna inštalácia pozostávajúca z 2 tisíc žiaroviek od Jany Novákovej.

 

 

 

Autor: Gabriela Kuchárová


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Čarovná Biela noc

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems