Umenie na konci sveta

| Kultúra | 19. 7. 2012

Súčasná kultúra býva väčšinou výsadou veľkých miest. Výnimkou je obec Čabiny v okrese Medzilaborce, v ktorej organizuje združenie Alt30collective nultý ročník nezávislého festivalu Alt30festival. „Je to taký odľahlý a chudobný región, v ktorom absentuje akákoľvek kvalitnejšia umelecká produkcia. V podstate okrem Múzea Andyho Warhola tam prakticky nič, čo sa týka umenia, nie je,“ hovorí Katarína Péliová, organizátorka festivalu.

Umenie na periférii

Čabiny ležia v odľahlom regióne Slovenska. Organizátori dúfajú, že silný line-up dokáže pritiahnuť návštevníkov aj ľudí z obce. „Chceme priniesť niečo nové, ukázať, čo tunajší ľudia ešte nevideli,“ vysvetľuje Péliová a dodáva, že dôležitým momentom je najmä budovanie kultúrnej infraštruktúry, ktorá v regióne chýba a zvýšenie záujmu o súčasné umenie. Areál festivalu sa bude nachádzať na lúke oproti kultúrnemu domu. Spoplatnená je len tá časť areálu, ktorá prináša zaujímavé hudobné osobnosti. V mystike tohto miesta  vyniknú mená ako Molly Nilsson, Planningtorock či Pictureplane. Sprievodný program – workshopy, divadlo, výstavy –  sa budú realizovať na rôznych miestach v obci zadarmo.

Netradičný festival

Alt30festival ponúkne návštevníkom umelecké inštalácie, tematicky zamerané na obec. Organizátori tiež spolupracujú s divadlom Na peróne: „Spolu s obyvateľmi a návštevníkmi vytvorí autorskú hru, ktorá bude tematicky nadväzovať na obec, na jej históriu aj súčasnosť. Chceli by zozbierať príbehy domácich ľudí a spracovať ich divadelne.“ Zaujímavý workshop ponúkne aj občianske združenie Street Art Communication, okrem ktorého sa bude maľovať fasáda vlakovej zastávky v Čabinách. Pre tých, ktorí majú radi pekné a originálne veci, bude k dispozícii dizajnový trh Bazzart.

Tokio v Čabinách

Ďalšou zaujímavosťou festivalu je projekt Pecha Kucha, ktorý pochádza z krajiny vychádzajúceho slnka. Po mestách ako Berlín, Praha, Košice či Bratislava sa predstaví v Čabinách. O tom, že Alt30festival je naozaj netradičný a zaujímavý, svedčí aj workshop Standuino z Brna, v ktorom si môžu návštevníci vyrobiť svoj vlastný elektronický hudobný nástroj.

Nultý ročník Alt30festival môžu návštevníci zažiť 3. a 4. augusta: „Tento ročník je experimentálny. Ak to teraz vyjde, prvý ročník bude už oficiálny. Nechceme len na jeden-dva dni vyrušiť obec zo spánku, ale pracovať na premene dlhodobejšie.“

Viac info: www.facebook.com/alt30festival. O. z. Alt30collective vzniklo v roku 2011 a hlavnú činnosť okolo festivalu zastrešuje Katarína Péliová a Tomáš Makara. V blízkej budúcnosti plánuje občianske združenie organizovať výstavy, samostatné koncerty a ďalšie kultúrne podujatia.

Denisa Rybárová, študentka Masmediálnych štúdií PU v Prešove

Plagát: Martin Groch


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Umenie na konci sveta
  1. Malujem obrazy a mohol by som niečim prispieť. Dá sa ešte?

    Komentoval Milan Hric dňa 23.07.2012 o 11:08:00Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems