Steel Park – zábavné technické centrum

| Koalícia 2013+ | 19. 7. 2012

V snahe spopularizovať medzi mladými ľuďmi  kreatívnou formou techniku a technicky orientované školy vzniká v priestoroch Kasární/Kulturparku na Kukučínovej ulici v Košiciach  jedinečná expozícia Steel Park – Kreatívna fabrika.

Unikátny projekt v Európe je výsledkom  aktívnej spolupráce spoločnosti U. S. Steel Košice a troch vzdelávacích a vedeckých inštitúcií – Univerzity J. P. Šafárika v Košiciach, Slovenskej akadémie vied a Technickej univerzity v Košiciach, ktorej jedinečnosť je aj v založení Fakulty umení. Garantom expozície, ktorá bude interaktívnymi exponátmi demonštrovať výrobu ocele, je U. S. Steel Košice.

Príbeh ocele na troch podlažiach

Výstava vtiahne návštevníkov, prevažne školákov od siedmich rokov, do prostredia továrne, kde zažijú „príbeh ocele“ podaný kreatívnou formou, a to od ťažby surovín, cez valcovanie plechov až po hotové výrobky – autá. Ponúkne deťom aktívne hranie sa, zábavu s desiatkami interaktívnych exponátov. Na troch podlažiach ich bude viac než dosť.

Na prvom z nich, ktoré je vlastne vstupom do fabriky, sa pohrajú s virtuálnou tabuľkou prvkov, pomocou pohybu sa pretransformujú do geologického vrtáku a budú sa virtuálne ponárať pod povrch zeme, v interaktívnom pieskovisku si vyskúšajú ťažbu surovín, či absolvujú prechod po magnetickej lezeckej lávke.

Druhé podlažie bude obsahovať aj exponáty s prvkami bezpečnostnej a environmentálnej zodpovednosti. Tu si budú môcť návštevníci vyskúšať skutočné ochranné odevy, ktoré uvidia zo všetkými detailmi aj na figurínach, zastavia sa pri virtuálnej vysokej peci, konvertore, „absolvujú“ výrobný proces v Teplej valcovni a galvanizáciu plechov, až sa napokon dostanú k lisu na autíčka, pomocou ktorého mechanickým pohybom vytvoria z plochého plechu karosériu. Potom už len bude stačiť nasunúť ho na podvozok a kreatívne dotvoriť nálepkami. Toto podlažie ponúkne okrem iného i demonštráciu separácie železného odpadu pomocou elektromagnetického žeriavu či rôzne interaktívne exponáty zamerané na magnetizmus. Priestor tretieho podlažia je koncipovaný na báze prezentačných interaktívnych hier formou ostrovov. Tu sa návštevníci stretnú s modernými pracoviskami a technológiami, ktoré využívajú oceľ. Výrazne sa tu bude pracovať aj s robotikou a 3D technológiami, nesporne bude v „obliehaní“ robotická Rubikova kocka či robotický futbal, alebo 3D kino. Určite tiež zaujme interaktívna expozícia využívajúca fyzikálne procesy v biomedicíne, ukážky supravodivého vláčika na tekutý dusík alebo elektrónový mikroskop.

To je len nepatrná časť toho, čo Steel Park – Kreatívna fabrika už na budúci rok návštevníkom poskytne. Steel Park zábavné technické centrum otvoríme začiatkom roka 2013.

Magdaléna Fecurková

Foto: Arpád Köteles


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Steel Park – zábavné technické centrum

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems