Dve mestá na jednom mieste

| Predstavujeme | 11. 6. 2012

Slovensko sa s pribúdajúcimi stupňami celzia mení na festivalovú krajinu. Väčšinou hrá prvé husle mainstream, ale pribúdajú aj rockové, country, folklórne, filmové a najmä obľúbené multižánrové festivaly. Roky sú východniari ochotní cestovať práve za alternatívnou kultúrou stovky kilometrov na západ. Konečne však môžeme Trenčín, Piešťany či Bratislavu pozvať na poriadny žúr aj k nám. Postarajú sa o to spriatelené kluby košická Tabačka KulturFabrik a prešovský Wave. Nech sa páči, multikultúrne brány festivalu POKE sa otvárajú 15. a 16. júna v Drienovskej Novej Vsi.

Stará tehelňa

Industriálne prostredie

Dedinka medzi Košicami a Prešovom ukrýva bývalú tehelňu, ktorá už minulý rok poslúžila festivalu POKE ako skvelé miesto na podujatie. „Bývalá fabrika stará tehelňa je industriálny priestor, pred ktorým je veľké pole. Nádherné miesto s vynikajúcou atmosférou. Ľudia si ho pochvaľovali,“ spomína na nultý ročník POKEu PR manažér Jozef Hámorský (26). Tento rok bude trvať multižánrový festival pod holým nebom dva dni, a tak si organizátori prichystali pre návštevníkov aj stanové mestečko. „Festival sa venuje takmer každému druhu umenia – hudba, vizuál, divadlo, inštalácie, street art, literárne čítačky, diskusie, vedecká kaviareň, filmy, hudobné, fotografické, blogerské workshopy, ale aj športové exhibície, U rampa,“ vymenúva Hámorský a dodáva: Chceme dať priestor nekomerčnej kultúre, ktorá nezasahuje veľké masy. Práve tým je festival výnimočný.“

Štuchanec?

Názov festivalu sa dá dnes vnímať dvojako. Anglické [pouk] ako štuchanec priniesla doba Facebooku. Pôvodne názov odzrkadľuje spoluprácu medzi dvoma metropolami východu, Košicami a Prešovom. „Festival POKE je iný v tom, že na jednom mieste spájame dve mestá. Cieľom podujatia je vytváranie partnerstiev a spájanie príbuzných organizácií, klubov, združení a divadiel z týchto miest. Spolupráca vznikla medzi ľuďmi, ktorí už niekoľko rokov dávajú priestor aj alternatívnej kultúre vo východoslovenskom regióne,“ približuje Hámorský. S nápadom prišiel Peter Radkoff, riaditeľ Tabačky. S prešovským klubom Wave majú dobré vzťahy, zvyknú si „dohadzovať“ interpretov. Štartérom bol aj fakt, že v rámci projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 by mala prebiehať spolupráca práve medzi Košicami a Prešovom. Na festivale participuje dlhší zástup spoluorganizátorov: „Do procesu vstupuje mnoho subjektov, občas je to komplikovanejšie na komunikácia, ale dá sa to,“ hodnotí PR manažér.

Na festivale POKE zažijete rôznorodú ochutnávku z klubovej scény v podaní domácich, ale najmä zahraničných hudobníkov. „Line-up vychádza hlavne z toho, čo robíme počas roka. Princíp festivalu je v tom, že sa spája klubová scéna Tabačky a Waveu. Oslovili sme umelcov, s ktorými spolupracujeme bežne počas roka. Ale snažili sme sa zachovať žánrovú pestrosť,“ približuje Lukáš Berberich, programový riaditeľ Tabačky KulturFabrik.

Viac o festivale na www.pokefest.sk

 

Lucia Zacharová

Foto (autor): greatmilan, archív www.pis.sk


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Dve mestá na jednom mieste

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems