Od Bitky pri Rozhanovciach uplynie 700 rokov

| Kultúra | 28. 5. 2012

Z učebníc dejepisu nám mnohým v pamäti utkvela pekná iluminácia, ktorá často sprevádzala zmienku o slávnej bitke pri Rozhanovciach. Je na nej znázornený kráľ Karol Róbert bojujúci s Omodejovcami z rodu Aba. Na zemi leží mŕtvy kráľovský zástavník Gurke a od hradu  prichádzajú bojovníci, o ktorých sme väčšinou netušili, že sú z hľadiska nášho mesta najdôležitejšími postavami celého výjavu. Ak sme sa neskôr aj zvedavo zatúlali do Rozhanoviec, hľadajúc stopu po najväčšej stredovekej bitke na území Slovenska, bolo to márne. Na rozdiel od mnohých aj menej slávnych európskych historických bojísk, na tom našom nebola ani pamätná skala…

Pozvánka k prameňu košickej histórie 

Blížiace sa okrúhle výročie udalosti, ktorá vstúpila do dejín mesta i krajiny, prinieslo dôležitú zmenu. Mesto Košice sa rozhodlo významnú bitku si dôstojne pripomenúť. Už vlaňajšia „generálka“ pri príležitosti 699. výročia vzbudila prekvapivý záujem. Mnohí Košičania sa práve vďaka tejto rekonštrukcii dozvedeli čosi viac o dôležitých súvislostiach histórie svojho mesta. V bitke pri Rozhanovciach, ktorá sa odohrala 15. júna 1312 sa totiž významným spôsobom rozhodlo nielen o osude Uhorska, ale aj o smerovaní  Košíc. Kráľ v bitke so samozvanými vládcami kraja prehrával a už sa zdalo, že tu príde nielen o svoj panovnícky mandát, ale stratí aj svoj mladý život. V záverečnej fáze bitky sa však košickí mešťania, ktorí mali s Omodejovcami neblahé skúsenosti, rozhodli zasiahnuť do boja. A tak sa výsledok už takmer stratenej bitky zmenil v prospech panovníka. Ten na to nikdy nezabudol a svoju vďačnosť vyjadril mnohými privilégiami, ktoré rozhodli o tom, že význam nášho mesta začal trvalo rásť. V tom pokračoval aj jeho syn Ľudovít Veľký, ktorý v roku 1369 udelil Košiciam,  ako vôbec prvému mestu v Európe, mestský erb.

Vďaka víťazstvu v bitke, ktorú kronikári tej doby zaznamenali ako „Pugna regis Karoli prope Cassam“ –  bitka kráľa Karola pri Košiciach, mohol mladý kráľ využiť nasledovných tridsať panovníckych rokov na presadenie významných reforiem, ktoré sú spájané s najúspešnejšou dobou v histórii celej krajiny.

Hrdosť na mesto, v ktorom bývame a krajinu, v ktorej žijeme je nepochybne spojená aj s poznaním ich histórie. Pamätné dni Bitky pri Rozhanovciach môžu tomuto poznaniu prirodzene napomôcť. Prijmite teda naše pozvanie, príďte a ponorte sa aspoň na chvíľu do víru dramatických udalostí, od ktorých nás delí už sedemsto rokov.  Boli to udalosti, ktoré  výrazne ovplyvnili históriu nášho krásneho mesta.

Kolektív MMK


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Od Bitky pri Rozhanovciach uplynie 700 rokov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems