Oáza vzdelávania uprostred asfaltovej džungle

| Školstvo a vzdelávanie | 16. 5. 2012

V Botanickej záhrade v Košiciach sa okrem dospelých s deťmi, návštevníkov obdivujúcich výstavu kaktusov a sukulentov objavila aj skupina žiakov základnej školy. V areáli oddychovej zóny si užívali nádherné počasie a atmosféru nezabudnuteľného priestoru plného zelene. Botanickú záhradu totiž okrem náhodných obdivovateľov čoraz častejšie navštevujú a využívajú aj študenti a žiaci. Podľa jej riaditeľa Sergeja Mochnackého, vedecké a výskumné pracovisko univerzity Pavla Jozefa Šafárika rozvíja edukačnú činnosť na všetkých stupňoch výuky. Hlavnou myšlienkou vzdelávacieho procesu je šírenie poznatkov a skúseností z oblasti botaniky. „Botanická záhrada ponúka priestor vzdelávania pre materské, základné, stredné a vysoké školy. Ja a moji kolegovia externe prednášame na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ. V tomto zaujímavom prostredí si vysokoškoláci môžu so svojimi učiteľmi pozrieť a precvičiť ako funguje v praxi to, čomu sa počas štúdia venujú. Vonkajšia časť Botanickej záhrady tiež slúži na tieto účely a dokopy predstavuje až 30 hektárov plochy,“ predstavuje záhradu z inej perspektívy Mochnacký.

Botanická záhrada slúži žiakom a študentom

Tropická a subtropická vegetácia v  priestranstvách záhrady je nápomocná pri každej vzdelávacej prechádzke. Pravidelne sprostredkúva študentom, odborníkom, ale aj laickej verejnosti aktuálne poznatky botanických, environmentálnych a didaktických disciplín aj kultúrno-spoločenských aktivít. V minulosti sa v záhrade uskutočnilo viacero medzinárodných vedeckých konferencií a popritom sa postupne prebudovali a rozšírili aj expozičné zbierky vo výstavných skleníkoch. Botanická záhrada slúži aj ako pomôcka pri písaní bakalárskych a diplomových prác či pri rôznych školských súťažiach. „Samozrejme máme rozbehnuté aj niektoré aktivity s inými univerzitami v Košiciach. Pre stredné školy sa tu organizujú rôzne zaujímavé súťaže. U žiakov základných škôl a pedagógov biológie už tretí rok nenásilnou hravou formou prebieha projekt s názvom Botanikiáda,“ zhrnul Mochnacký v krátkosti.

 

Rastlinné skvosty a podujatia

Po oáze pokoja rastlinnej ríše ma previedla vedecká pracovníčka, Andrea Fridmanová. V duchu priateľskej prechádzky mi priblížila niekoľko zaujímavých skvostov, ktoré naša  Botanická záhrada ukrýva. Medzi nimi aj zaujímavú rastlinu s názvom mimóza – citlivka, ktorá reaguje na dotyk stiahnutím svojich listov. Alebo taký citrónovník. Ak pošúchate jeho listy, rozvinie sa svieža vôňa.

Počas sezóny by ste si určite nemali nechať ujsť pripravované akcie, pretože sú rozmanito tematicky zamerané a každá má svoje čaro. Uzatvára riaditeľ Sergej Mochnacký: „Tento rok má Botanická záhrada v pláne celkovo dvanásť aktivít pre verejnosť.  Prvýkrát chystáme v našom areáli aj Košice Gurmán Fest 2012, na ktorý sa už teraz všetci veľmi tešíme.“

 

Martina Pešáková, redakcia


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Oáza vzdelávania uprostred asfaltovej džungle

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems