Hranice a nezávislá kultúra

| Tretí sektor | 28. 5. 2012

V Košiciach máme jediné kultúrne nezávislé centrum, Tabačku KulturFabrik. Cieľom projektu občianskeho združenia Bona Fide je vytvorenie prostredia pre rozvoj kultúry a kreativity, výstavné a rezidenčné aktivity a rozvoj divadelných, tanečných, hudobných či mutimediálnych produkcií. Tabačka ponúka každý mesiac množstvo podujatí, ktoré svojím alternatívnym zameraním rozširujú obzory. Jej členovia naposledy úspešne zorganizovali konferenciu v rámci siete Trans Europe Halles.

Konferencia európskeho formátu

„Trans Europe Halles (TEH) je organizácia, ktorá združuje neštátne kultúrne inštitúcie v Európe, ktoré sa zväčša nachádzajú v bývalých industriálnych priestoroch. Táto sieť organizuje každých 6 mesiacov stretnutia v rôznych mestách. Do Košíc tak pricestovalo 130 účastníkov,“ približuje konferenciu programový riaditeľ Tabačky, Lukáš Berberich (31). S výsledkami akcie je spokojný: „Dostali sme prekvapujúco iba pozitívne reakcie, zanechali sme výborný dojem. Mnoho účastníkov skrz emaily ďakuje za skvelý program a organizáciu mítingu v Košiciach. Dôležitá bola aj práca tímu dobrovoľníkov, bez ktorých by sme to nezvládli. Uvedomili sme si, že sme schopní aj v takomto malom tíme urobiť podujatie európskeho významu a to je pre nás dôležitý moment.“ Podstata tzv. TEH mítingov je v tom, že sa ľudia stretávajú, vymieňajú si kontakty a nadväzujú spoluprácu na projektoch. Projektový tím Tabačky do Košíc priviedol odbornú verejnosť z dvadsiatich štátov Európy. Čas ukáže, ako sa nadviazané spolupráce vyvinú. Pripravených je niekoľko konkrétnych akčných plánov.

Prekonávanie hraníc

Na koncepte konferencie začal tím Tabačky, spoločne s tímom kancelárie TEH so sídlom vo Švédsku, pracovať zhruba pred dvoma rokmi. Tému „Hranice a nezávislá kultúra“ si vybrali z jednoduchého dôvodu: „Košice vždy boli a sú hraničným mestom a Tabačka je centrom veľmi blízko Schengenskej hranice,“ vysvetľuje Berberich. Počas prednášok a rozhovorov však nešlo len o prekonávanie geografických hraníc: „Diskutovali sme aj o predchádzaní hraníc medzi štátnym a neštátnym sektorom, čiže o probléme, s ktorým sa stretávame bežne v našom profesionálnom živote,“ dopĺňa projektový manažér konferencie. Podľa jeho slov neziskovkám ako je Bona Fide chýba spoločenský kredit. Hoci sa to mení k lepšiemu, na zmenách sa musia podieľať mesto, kraj aj štát. Potrebujú si vybudovať aktívne partnerstvo. Až tak môže byť práca nezávislého centra uznaná aj širšou verejnosťou. „Máme záujem o to, aby sa rozšírili rady návštevníkov Tabačky. Dôležitá je však aj komunikácia s mestom, štátom. Ale aj tieto subjekty si už začali uvedomovať našu dôležitosť a pridanú hodnotu, ktorú prinášame. Konkrétnym krokom vpred je napríklad komunikácia so súčasným vedením mesta či dohoda s krajom (vlastníkom budovy) o dlhodobom prenájme a základnej rekonštrukcii objektu. Veľmi to pomôže rozšíriť aktivity smerom k neformálnemu vzdelávaniu, aktivitám pre deti, novému galerijnému programu,“ avizuje Berberich.

Otvorený priestor

Vzhľadom na programový koncept Tabačky mi napadá, či majú obyvatelia dostatočné informácie o aktivitách organizácie? „Nie som si istý, ako široké publikum vníma komunikáciu, ktorú k nim vysielame. Isto potrebuje zlepšenie. Zatiaľ to funguje tak, že informácie o našej činnosti si ľudia musia skôr hľadať. Súvisí to však aj s priestorom a možnosťami, ktoré doteraz máme a tie sú dosť limitujúce. Napríklad, pred niekoľkými mesiacmi sme spustili prevádzku denne otvorenej kaviarne, ktorú navštevujú aj náhodní okoloidúci.“ KulturFabrik tak získava nových zákazníkov, ktorí ponúkajú nový pohľad na vec. „Určite sa však nechceme vyhraňovať voči určitej cieľovej skupine. Tabačka chce byť a je otvoreným priestorom. Verím, že po rekonštrukcii priestorov sa naše možnosti ešte rozšíria.“ uzatvára tému programový riaditeľ.

Biela kocka a inkubátor

Tabačka KulturFabrik plánuje svoje priestory rozšíriť o dizajnérsky obchod a galériu vo formáte „white cube“. Pribudne aj veľká multifunkčná sála s eleváciou pre väčšie divadelné a hudobné vystúpenia. Začínajú pracovať aj so súkromným sektorom, ktorý do Tabačky prinesie filmové a foto štúdiá. Takto postupne by mal v Tabačke vzniknúť kreatívny inkubátor. Ten budú môcť využívať mladí umelci a kreatívci, ktorí budú mať k dispozícii ateliér aj techniku za dostupné finančné prostriedky. Čo sa týka spolupráce na projekte Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 Lukáš Berberich hovorí o dobrých vzťahoch: „V roku 2013 veríme v čo najlepšiu spoluprácu s Kasárňami, Kunsthalle aj s mestom a krajom, ale aj ostatnými neziskovkami. Budeme pokračovať v organizovaní našich stabilných festivalov POKE a Moonride. A sme aj súčasťou projektu s názvom Návrat vody do mesta.“

 

Lucia Zacharová

Foto: Slavo Stankovič

www.tabacka.sk

 

 


Tags:

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Hranice a nezávislá kultúra
  1. Som potešený,že som sa dostal na túto str..Pred niekoľkými rokmi som v týchto priestoroch nasával vedomosti,bol tu fotokrúžok.Preto Vám fandím a držím palec nech sa Vám darí robiť dobrú prácu. AHOJ.

    Komentoval Slavo dňa 27.06.2012 o 20:13:52Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems