Terra (Australis) Incognita

| Kultúra | 18. 4. 2012

Zem vydáva svoje tajomstvá vďaka existencii romantických dobrodruhov, ktorí neberú vážne stav poznania, ale veria, že za každým novým objavom nasleduje objav ďalší.
Tak aj vzniklo označenie terra australis incognita, ktoré, voľne preložené, znamená „neznáma južná zem”. Táto oblasť zostávala na mapách dlho prázdna. Moreplavci verili, že tam dole, na juhu, určite leží nejaká bájna zem, oplývajúca bohatstvami a rajskou krásou. Len ju objaviť.

Podobne uvažoval kreatívny tím, ktorý v roku 2008 začal písať históriu našej „terra incognita” zeme neznámej, zeme nespoznanej. Lebo napriek tomu, že tu, v Košickom kraji žijeme, pracujeme a trávime svoj voľný čas, častokrát o ňom nevieme takmer nič. Možno nám v pamäti uviazli nejaké kusé informácie z čias povinného zemepisu či dejepisu. Ak by sme však mali rýchlo povedať tri pamätihodnosti, kvôli ktorým sa do nášho kraja oplatí prísť, asi by nám to trvalo dlho.

Cieľom programu Terra Incognita – Krajina nespoznaná je teda znovuobjavovanie zabudnutej krajiny. Tak, ako chceme odkrývať prírodné krásy, historické a kultúrne pamiatky, slávu zašlých čias pre návštevníkov nášho kraja, nech sú zblízka či zďaleka, chceme naše podklady odkryť aj našim ľuďom.
Denne chodíme okolo starých kostolov, hradov, prírodných zvláštností, nič však o nich nevieme. A neraz nás zaskočia aj cudzinci, ktorí k nám prídu a pýtajú sa, hľadajú, lenže v našich očiach vidia iba odraz otáznika.

Vydajme sa teda spoločne na cestu. Cestu hľadania, cestu objavovania a cestu nachádzania.
Terra Incognita bola na začiatku ako slepá mapa kraja, na ktorej nebol žiadny záchytný bod. Postupne sa na nej začali objavovať mestá, miesta, na ktorých stoja pamiatky, body, z ktorých po namáhavom výstupe vidíme veľkolepú panorámu. Body sa spájajú do nitiek ciest, po ktorých sa môžeme vydať, aby sme objavili poklady. Zanechali nám ich tu naši predkovia, netušiac nič o tom, že tu raz budeme stáť my.

Jiří Zaťovič, Terra Incognita


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Terra (Australis) Incognita

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems