Online škola alebo Keď počítače nahradia učebnice

| Školstvo a vzdelávanie | 18. 4. 2012

Gymnaziálne chodby sa zdali rovnaké ako aj na iných školách. Do triedy ma uviedla 26-ročná profesorka angličtiny so slovami: „Toto je slečna novinárka, buďte k nej milí.“ Zaškerilo sa na mňa asi desať študentov v slabo osvetlenej učebni. Všetci mali pred sebou namiesto učebníc a zošitov rovnaké čierne netbooky. Výuka sa mohla začať.

Netbook namiesto knihy?

Angličtina a ďalšie predmety sa totiž na Súkromnom gymnáziu Katkin Park v Košiciach vyučujú v rámci projektu Online škola a systému Macmillan English Campus. Žiadne písanie, perá, papiere. Len malý ľahký netbook s výkonnou batériou a špeciálny program.

Profesorka Martina Gramata Miškovová pustí študentom nahrávku, ktorá sa zobrazuje aj na projektore a prváci začínajú mlčky vypĺňať posluchové úlohy na svojich netbookoch.

Prvé, čo mi napadá, ako sa dá počas takejto výučbu opisovať. Študenti sa len pousmejú a vo vzácnej zhode s profesorkou odvetia, že spôsob sa nájde. „Vždy sa dá opisovať. Ale v našom systéme Online školy to máme naprogramované tak, že ak študenti počas skúšky kliknú mimo test alebo minimalizujú okno, zmažú sa im všetky odpovede. Študenti to radšej ani neskúšajú. Hoci našiel sa jeden, ktorému to nedalo, ale pred koncom hodiny sa mu takto zmazala celá písomka. Zároveň sú testy náročné na čas,“ približuje princíp moderného testovania mladá profesorka.

Do projektu Online škola sú zapojené prvé tri ročníky Súkromného gymnázia. Systém funguje od septembra 2011. No príprava trvala 2 roky. Elektronickú metódu vyučovania na školu priniesla práve Martina, ktorá sa so systémom stretla počas vlastného štúdia na vysokej škole v USA. Projekt Online školy však v Košiciach nevznikal celkom ľahko. „V USA existujú licencie, ktoré sa len zakúpia a celý systém online výučby bez námahy funguje. Lenže licencie sú veľmi drahé a oplatia sa univerzitám, ktoré majú 25 000 študentov a vysoké školné. My sme museli hľadať niečo iné. Vedeli sme, že časť projektu Online školy si vytvoríme a naprogramujeme sami. Tento systém sme teda navrhli spoločne s Jozefom Spodniakom zo Zvolena. A medzitým som našla náhodou na internete projekt Macmillan English Campus. Takže používame oba systémy. Poslednou technickou záležitosťou bolo nainštalovanie všetkých 102 netbookov, ktoré škola zabezpečila pre svojich študentov a pedagógov,“ vysvetľuje Martina a dodáva, že školné sa študentom nezvýšilo. Platia si naviac len lízing svojho vlastného netbooku, čo je približne 8 € mesačne.

Telocvik po starom

Táto novodobá technika výučby sa využíva na tých predmetoch, kde nie sú učebnice a kde to prácu uľahčuje. Matematika, fyzika aj slovenčina sa učia klasicky ako aj na bežných školách. Dosť ťažko sa program aplikuje aj na telesnú výchovu, ako s obľubou vtipkuje pán telocvikár.

Ako reagujú na projekt samotní študenti? „Nebolia nás ruky, neradi píšeme perom, úlohy a poznámky nám prichádzajú mejlom, takéto argumenty za systém odzneli v triede, ktorú som navštívila. Na otázku, či si študenti nekazia oči a krčnú chrbticu ,so širokými bezstarostnými úsmevmi odpovedajú: „To vám povieme o pár rokov.“

Neustále sledovaní

Učiteľ dokáže vďaka programu Macmillan English Campus získať množstvo informácií o vedomostiach študentov. Napríklad v prehľadnej tabuľke vidí, ako dlho študent pracuje na pridelenej úlohe a koľko pokusov mu treba, aby dosiahol 100%. Načo sú však učiteľovi takéto informácie o každom študentovi? Ako s nimi nakladá? „Ak viem, že študent je slabší a domácu úlohu urobil na prvý pokus, je mi jasné, že ju opísal. Vidím, kedy úlohu robil, či doma alebo tesne pred hodinou. Vidím aj to, koľkokrát bol v systéme prihlásený. Čiže ak mi niekto povie, že domácu úlohu napísal, ale záhadne mu ju neodoslalo mejlom, tak viem zistiť, či mi náhodou neklame. Takto sa dá predísť klasickým študentským klamstvám aj naťahovačkám typu „ja som to myslel inak“. Profesor nemusí lúštiť škrabopis a testy má opravené o polovicu rýchlejšie,“vyratúva Martina. Navyše, rodičia sú vďaka projektu oveľa viac informovaní. Majú prístup do online rodičovskej sekcie, ktorá obsahuje rozvrh hodín, časový harmonogram, kontakty na učiteľov, školský poriadok, tematické plány a žiadosť o výpis známok.

Lenže, páči sa takýto policajný systém aj študentom? Profesorka Martina súhlasne pokyvuje hlavou: „Zvykli si rýchlo a hovoria, že ich viac baví písať interaktívne testy ako klasické čiernobiele papierové. Napríklad, ak v jednej úlohe zabudnú zaškrtnúť nejakú otázku, systém ich na to upozorní. Čiže je priateľskejší, menej stresový. A študenti sú radi, že nemusia nosiť toľko kníh do školy.“ Na druhej strane, študenti by nemali byť priateľským systémom rozmaznaní. Klasickej maturite sa aj tak nevyhnú. Takto si zachovávajú svoje staré zručnosti, ale získavajú aj nové, ktoré využijú na zahraničných univerzitách.

Aj učiteľ sa učí

Je známe, že nie všetci učitelia sa sami radi učia. Nie je nový systém pre pedagógov na príťaž?

Profesorka priznáva: „Ako sa to vezme. Vysvetlím to na dvoch príkladoch. Mladý učiteľ, ktorí začína, si všetky prípravy na vyučovanie vypracuváva už podľa nového systému. Všetko prispôsobuje tomu, že má k dispozícii špeciálnu učebňu, projektor a študentov s vlastnými počítačmi. Naopak, učitelia s rokmi praxe majú už prípravy na hodiny hotové. Sú zvyknutí na diktovanie poznámok, zbieranie papierových testov a domácich úloh. A teraz sa musia učiť aj oni niečo nové. Osobne si myslím, že sa veľa vecí uľahčilo. Ale kým sa celý proces zabehne a nájdeme si systém, to si vyžaduje energiu naviac.“

Online škole na gymnáziu Katkin park funguje len prvý školský rok. Už teraz by dalo zhodnotiť, že záujem o školu sa zvýšil. Prišli sme s niečím novým a uvidíme o pár rokov, ako sa na to pozrieme spätne. Každopádne, na konci školského roka sa touto elektronickou metódou budú písať všetky záverečné písomky,“ uzatvára Martina Gramata Miškovová.

Odchádzajúc z gymnázia uvažujem nad tým, či raz skutočne nahradia chladné výdobytky vedy a techniky všetok hrejivý analóg, akým sú napríklad pero a papier. Ak by takáto doba aj nastala, určite nebude definitívna. Pretože ľudia neskutočne milujú retro.

Lucia Zacharová

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Online škola alebo Keď počítače nahradia učebnice

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems