Košice – región umenia a kultúry, ktorý spája

| Tretí sektor, Ulička remesiel | 18. 4. 2012

Candle NightHrnčiarska ulica v Košiciach patrí stredovekým remeselníkom. Aj dnes v nej totiž sídli pani bylinkárka so svojimi voňavými liečivými čajíkmi, šikovný garbiar, kreatívny hrnčiar, umelecký kováč či chutné buchty pečúci pekár. Akými premenami táto ulička prešla a čo ju čaká, sme zisťovali u posledného spomenutého – prevádzkovateľa Pekárničky/Raňajkárne, Petra Kövéra.

Košická ulička remesiel

Vedeli ste, že Ulička remesiel mala plniť podobnú funkciu ako Zlatá Ulička v Prahe? V minulosti však chradla, a tak remeselníci z Hrnčiarskej začali postupne vo vlastnej réžii budovať svoj priestor, galérie, obchodíky. Dopĺňa Peter Kövér: „Vždy som túžil urobiť niečo, čo by túto košickú uličku zviditeľnilo, aby bola navštevovaná. Naším cieľom je komunikovať posolstvo uličky a pripájať sa k rôznym kultúrnym eventom. Ak sa v meste niečo deje, radi pripravíme sprievodný program aj v uličke. Pretože aj ona je súčasťou mesta. Preto som sa rozhodol, že založím neziskovú organizáciu KRUK, n. o. – Košice región umenia&kultúry. Vďaka tejto neziskovke som oslovil priateľov a spolu s mladými tvorivými ľuďmi sme napísali projekt na uličku a začali zháňať finančné prostriedky, aby sa v nej rozprúdil život.“

KRUK, n. o.

Košice región umenia a kultúry je nezisková organizácia, ktorá vznikla v roku 2009. Jej cieľom je podporovať kultúrne a spoločenské dianie v Košiciach. Vo svojich začiatkoch organizovala výstavy mladých začínajúcich umelcov v Galérii Pekárnička na Hrnčiarskej ulici. V roku 2010 stála za projektom Jahodná 2010, medzinárodným plenérom dvadsiatich piatich umelcov.

Candle night

V októbri 2011 KRUK, v rámci projektu Biela noc/Nuit Blanche, oživil Hrnčiarsku uličku sprievodnou akciou Candle night. Sviečku si v tento deň prišlo zapáliť viac ako 15 000 ľudí. Stovky sviečok boli totiž voľne k dispozícii obyvateľom a návštevníkom mesta, ktorí sa takto mohli dotknúť svetla. Zároveň boli vystavené dielka detí zo škôl a centier voľného času. „Našli sa“ tak v uličke a spolu s rodičmi prežili výnimočný večer. Starší obsadili podniky, vinárne, nakúpili si suveníry od remeselníkov aj v neskorých večerných hodinách. Reklama na Candle night sa počas večera robila „sama“. Ľudia sem posielali svojich známych a ich reakcie boli zadosťučinením: „Cítime sa ako v inom meste, na dovolenke.“ V roku 2012 sú plánované ďalšie akcie na podporu kultúry a umenia v Košiciach.

Spájanie kultúrnych operátorov

Program KRUKu korešponduje s rôznymi vekovými kategóriami, aby sa v ňom našli deti, mladí aj starší a rôzne záujmové skupiny. „Nevenujeme sa iba alternatívnemu umeniu, ale skôr zážitkovej kultúre. Pretože zážitková kultúra sa ľuďom páči, po každej našej akcii sa nás pýtajú na ďalšiu. Zároveň sa pripájame sa k cieľom projektu Košice 2013. Naším heslom je spájať, a tak chceme spolupracovať so všetkými neziskovými organizáciami a kultúrnymi operátormi, ktorí majú záujem prispieť k trendom Európskeho hlavného mesta kultúry,“ uzatvára Kövér.


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Košice – región umenia a kultúry, ktorý spája

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems